« July 2017 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

 

Username:
Password:

Athletics Awards

This page reveals the yearly recipients of the St. Michael Athletics Awards at the high school level. The awards are presented in early June at a school assembly, highlighting the best moments of the athletic year.

Please contact
Mr. Finner if you would like to contribute any information for this page.
(page updated June 16, 2016)

 

The Major Awards
 
Junior Female Athlete of the Year
2001-2002 Michelle Vanden Tillaart
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Brittany Lattanzio
2005-2006  
2006-2007 Taylor McFadden
2007-2008 Rebecca Cronk
2008-2009 Briar Fleming
2009-2010 Deanna D’Auchapt
2010-2011 Lara Alenik
2011-2012 Reilly Jones
2012-2013 Sarah Benoit
2013-2014 Sarah Benoit
2014-2015 Brooke Cornel
2015-2016 Tatiana Weissflog
 
Junior Male  Athlete of the Year
2001-2002 Mike Stewart
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Jordan Hreljac
2005-2006  
2006-2007 Jon Wilson
2007-2008 Matt Penner
2008-2009 Drake Levere
2009-2010 Kenneth Kaczkowski
2010-2011 Eric Cornel
2011-2012 Eric Cornel
2012-2013 Alex Cornel
2013-2014 Austin White
2014-2015 Matt McNamee
2015-2016 Matt Wiggins
 
 
Senior Female  Athlete of the Year
2001-2002 Cassandra Arcand
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Lise Thurler
2005-2006  
2006-2007 Alysha Bonnick
2007-2008 Alannah Jones
2008-2009 Taylor McFadden
2009-2010 Rebecca Cronk
2010-2011 Jessica Graham
2011-2012 Ella Besserer
2012-2013 Lara Alenik
2013-2014 Michelle Wilson
2014-2015 Michelle Wilson
2015-2016 Eva Kuhar
 
 
Senior Male  Athlete of the Year
2004-2005 Dan Larmour
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Spencer Mulvaney
2008-2009 Jon Wilson
2009-2010 Jon Wilson
2010-2011 Drake Levere
2011-2012 Keegan Hreljac
2012-2013 Cole Brookson
2013-2014 Cole Brookson
2014-2015 Thomas Weissflog
2015-2016 Roark Brookson
 
 
Commitment to Athletics Award
2004-2005 Olivia Arnaud
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Pat Joliffe &
Chris Scott
2008-2009 Mattison Nicholls
2009-2010 Rebecca Cronk
2010-2011 James Papatzimas
2011-2012 Megan Glenn
2012-2013 Alda O’Grady
2013-2014 Liam Glenn
2014-2015 Alex Cornel
2015-2016 Tristan McGregor
 
 
Colin Hood Award
2009-2010 Rebecca Cronk & Jon Wilson
2010-2011 Meghan van der Heyden & Drake Levere
2011-2012 Ella Besserer & Keegan Hreljac
2012-2013 Lara Alenik & Spencer Jonsson
2013-2014 Catherine Agnew & Gareth Kaczkowski
2014-2015 Braeden Brown & Craig Oliver
2015-2016 Erika Tanguay & Kotay Bryson
 
 
Colin Hood Coach’s Award
2009-2010 Mr. Tony Camillone
2010-2011 Mrs. Sheri Camillone
2011-2012 Mr. Christopher Finner
2012-2013 Mrs. Kelly Niedre
2013-2014 Mr. Steve MacDonald
2014-2015 Ms. Melanie Laneville
2015-2016 Mr. Tim Noonan
 
 
Athletic Council Award
2013-2014  
2014-2015  
2015-2016 Kyleigh Jampen
 
 
Sports Teams Awards
Junior Girls Basketball MVP
2001-2002 Olivia Arnaud
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Genevieve Arnaud
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Rebecca Cronk
2008-2009 Brooke Perry
2009-2010 Mikayla Lassen
2010-2011 Bridget Graham
2011-2012 Bridget Graham
2012-2013 Michelle Wilson
2013-2014 Kelsey Cochrane
2014-2015 Megan O’Connell
2015-2016 Madison Meisenheimer
   
 
Junior Girls Basketball Coach’s Award
2001-2002 Emily Bradburn
   
   
2004-2005 Natalie MacMartin
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Sarah Glenn
2008-2009 Meghan van der Heyden
2009-2010 Tiffany Ballantyne
2010-2011 Hailey O’Reilly
2011-2012 Michelle Wilson
2012-2013 Sydney Taylor
2013-2014 Brooke Cornel
2014-2015 Lauryn McGillivray
2015-2016 Halee Preston
   
 
Senior Girls Basketball MVP
2001-2002 Kya Lynott
   
   
2004-2005 Olivia Arnaud
2005-2006  
2006-2007 Genevieve Arnaud
2007-2008 Taylor McFadden
2008-2009 Taylor McFadden
2009-2010 Rebecca Cronk
2010-2011 Brooke Perry
2011-2012 Mikayla Lassen
2012-2013 Mikayla Lassen
2013-2014 Bridget Graham
2014-2015 Eva Kuhar
2015-2016 Eva Kuhar
   
 
Senior Girls Basketball Coach’s Award
2001-2002 Carmel Collins
   
   
2004-2005 Lisa Brogan
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Mckenzie Laframboise
2008-2009 Mckenzie Laframboise
2009-2010 Meghan van der Heyden
2010-2011 Meghan van der Heyden
2011-2012 Tiffany Ballantyne
2012-2013 Sarah Benoit
2013-2014 Michelle Wilson
2014-2015 Emily Young
2015-2016 Sarah Benoit
   
 
 
 
Junior Boys  Basketball MVP
2001-2002 Jason Kennedy
   
   
2004-2005 Mike Empey
2005-2006  
2006-2007 Jon Wilson (also LGSSAA MVP)
2007-2008 Scott Tenbult
2008-2009 Keegan Hreljac
2009-2010 Ben Huton
2010-2011 Ben Huton
2011-2012 Cole Brookson (also LGSSAA MVP)
2012-2013 Jonah Holthus
2013-2014 Emerson Sears
2014-2015 Emerson Sears
2015-2016 Dawson Maisonneuve
   
 
Junior Boys  Basketball Coach’s Award
2001-2002 Shane Cliff
   
   
2004-2005 Fraser Lance
2005-2006  
2006-2007 Jeff Dagg
2007-2008 Zack Beehler
2008-2009 Guy Gamache
2009-2010 Erik dePater
2010-2011 Malcolm Francois
2011-2012 Liam Glenn
2012-2013 Phil Scott
2013-2014 Matt McNamee
2014-2015 Hudson Kelly
2015-2016 Daniel Costea
   
 
Senior Boys  Basketball MVP
2004-2005 Dan Larmour
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Jon Wilson
2008-2009 Jon Wilson
2009-2010 Jon Wilson
2010-2011 Drake Levere
2011-2012 Keegan Hreljac
2012-2013 Cole Brookson
2013-2014 Cole Brookson
2014-2015 Jonah Holthus (also LGSSAA MVP)
2015-2016 Roark Brookson
   
Senior Boys  Basketball Coach’s Award
2004-2005 Jordon MacLean
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Jeremy Benoit
2008-2009 Drake Levere
2009-2010 Mattison Nicholls
2010-2011 Keegan Hreljac
2011-2012 Ben Huton
2012-2013 Liam Glenn
2013-2014 Liam Glenn
2014-2015 Craig Oliver
2015-2016 Emerson Sears
   
Junior Girls Volleyball MVP
2001-2002 Lindsay Armstrong
   
   
2004-2005 Brittany Lattanzio
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Cassie Chajkowski
2008-2009 Briar Fleming
2009-2010 Deanna D’Auchapt
2010-2011 Robyn Kluke
2011-2012 Reilly Jones
2012-2013 Shanelle Quennville
2013-2014 Brooke Cornel
2014-2015 Grace Besserer
2015-2016 Grace Besserer
   
Junior Girls Volleyball  Coach’s Award
2001-2002 Michelle Vanden Tillaart
   
   
2004-2005 Julianna Cronk
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Rebecca Cronk
2008-2009 Janessa Haasbeek
2009-2010 Samantha Prosper
2010-2011 Reilly Jones
2011-2012 Michelle Wilson
2012-2013 Ally Kingsbury
2013-2014 Melissa Keating
2014-2015 Tatiana Weissflog
2015-2016 Tatiana Weissflog
   
Senior Girls Volleyball MVP
2001-2002 Amie Naphan van Gurp
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Krystal Morgan
2005-2006 Lise Thurler
2006-2007 Brittany Lattanzio
2007-2008 Alex Bradburn
2008-2009 Marieka Ouimette
2009-2010 Rebecca Cronk
2010-2011 Briar Fleming
2011-2012 Ella Besserer
2012-2013 Alda O’Grady
2013-2014 Lindsay Van Koppen
2014-2015 Katie Sands
2015-2016 Brooke Cornel
   
Senior Girls Volleyball  Coach’s Award
2001-2002 Jessie Holwell
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Aimee Brisebois
2005-2006 Katrina Loggie
2006-2007 Mallory Laframboise
2007-2008 Marieka Ouimette
2008-2009 Ella Besserer
2009-2010 Meghan van der Heyden
2010-2011 Meghan van der Heyden
2011-2012 Julie Lapenskie
2012-2013 Linsey van Koppen
2013-2014 Shanel Quenneville
2014-2015 Shanel Quenneville
2015-2016 Ally Kingsbury
   
Junior Boys  Volleyball  MVP
2001-2002 Matt Paul
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Justin Morehouse
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Sean Thibbert
2008-2009 James Papatzimas
2009-2010 Keegan Hreljac
2010-2011 Auzzy Jones
2011-2012 Lucais McKay-Ronacher
2012-2013 Phil Scott
2013-2014 Lucas Frost
2014-2015 Aidan Sutherland
2015-2016 Nathan Savoy
   
Junior Boys  Volleyball  Coach’s Award
2001-2002 Dave Finley
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Josh Leubbert
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Dean Guilbeault
2008-2009 Tristan Pearce
2009-2010 Ryan Ruth
2010-2011 Spencer Jonsson
2011-2012 Alex Cornel
2012-2013 Connor Murdoch
2013-2014 Sean Beaulieu
2014-2015 Noah Shaver
2015-2016 Dawson Maisonneuve
   
Senior Boys  Volleyball  MVP
2004-2005 Dan Larmour
2005-2006  
2006-2007  
2008-2009 Eric Barnes
2009-2010 Dane Levere
2010-2011 Zack Beehler
2011-2012 Jacob Swim
2012-2013 Shawn Kingsbury
2013-2014 Shawn Kingsbury
2014-2015 Thomas Weissflog
2015-2016 Kotay Bryson
   
Senior Boys  Volleyball  Coach’s Award
2004-2005 Mike Finley
2005-2006  
2006-2007  
2008-2009 Dane Levere
2009-2010 Josh Kingsbury
2010-2011 Logan Davidson
2011-2012 Shawn Kingsbury
2012-2013 James Murray
2013-2014 James Murray
2014-2015 Cory O’Connell
2015-2016 Matt Wiggins
   
Junior Girls Soccer  MVP
2001-2002  
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Alysha Bonnick
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Kristina Ballerchef
2008-2009 Stacey Bonfield
2010-2011 Bridget Graham
2011-2012 Melanie Gerlach
2012-2016 --
Junior Girls Soccer  Coach’s Award
2001-2002  
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Elizabeth Collins
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Mackenzie Reid
2008-2009 Angela Ritchie
2010-2011 Alda O’Grady
2011-2012 Kate Doucette
2012-2016 --
Senior Girls Soccer  MVP
2001-2002 Cassandra Arcand
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Karen Forbes
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Elizabeth Collins
2008-2009 Sarah Glenn
2009-2010  
2010-2011 Jessica Graham
2011-2012 Katie Koenjer
2012-2013 Lara Alenik
2013-2014 Michelle Wilson
2014-2015 Kaitlyn Casey
2015-2016 Brooke Cornel
   
Senior Girls Soccer  Coach’s Award
2001-2002 Sarah Asbreuk
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Kaleigh Barnes
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Rebecca Cronk
2008-2009 Rebecca Cronk
2009-2010  
2010-2011 Julie Lapenskie
2011-2012 Julie Lapenskie
2012-2013 Brianna McGahey
2013-2014 Sarah Poirier
2014-2015 Lauren Bellefontaine
2015-2016 Charlotte Hitsman
   
Junior Boys  Soccer  MVP
2001-2002 Jon Arcand
   
   
2004-2005 Alex Kalli
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Mike McGahey
2008-2009 Anthony McVeigh
2012-2013 --
2013-2014 Hudson Kelly
2014-2015 Dawson Maisonneuve
2015-2016 Jacob Dickinson
   
Junior Boys  Soccer  Coach’s Award
2001-2002 Todd Schooley
   
   
2004-2005 Pat Holwell
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Connor Stinson
2008-2009 James Papatzimas
2012-2013 --
2013-2014 Landon Berger
2014-2015 Landon Berger
2015-2016 Jed Brownrigg
   
Senior Boys  Soccer  MVP
2001-2002 --
2002-2003 Todd Schooley
2003-2004  
2004-2005 Kyle Lewars
2005-2006 Kyle Lewars
2006-2007 Mike Gray
2007-2008 Ryan Lewars
2008-2009 Jon Wilson
2009-2010  
2010-2011 Keegan McGahey
2011-2012 Eric Cornel
2012-2013 Colin Armstrong
2013-2014 Alex Cornel
2014-2015 Alex Cornel
2015-2016 Chase van Wylick
   
Senior Boys  Soccer  Coach’s Award
2001-2002 --
2002-2003 Mike Stewart
2003-2004  
2004-2005 Julian Kalli
2005-2006 Mike Byrd
2006-2007 Antosh Wojski
2007-2008 Antosh Wojski
2008-2009 Mike Holwell
2009-2010  
2010-2011 Zack Beehler
2011-2012 Koen Bouwmans
2012-2013 Eric Cornel
2013-2014 Cole Brookson
2014-2015 Chase van Wylick
2015-2016 Callum Boland
   
Track  MVP
2001-2002 Andrew Bennett
2002-2003  
2003-2004  
2004-2005 Lise Thurler
2005-2006 Ben Flemming
2006-2007  
2007-2008 Matt Penner
Sarah Glenn
2008-2009 Shaquille Lewis
2009-2010 Tarek Sanger
2010-2011 Morgan Dagg
2011-2012 Matt Bedard
2012-2013 Austin White
2013-2014 Matthew Bedard & Reilly Jones
2014-2015 Rachel Goldberg
2015-2016 SR: Austin White, JR: Kiera Olutu
   
Track Coach’s Award
2001-2002 Adam Richards
2002-2003  
2003-2003  
2004-2005 Sheldon Wyse
2005-2006 McCall Laframboise
2006-2007  
2008-2009 Jillian Hughes
2009-2010 Joel Trimble
2010-2011 Alphonse Ouimette
2011-2012 Reilly Jones
2012-2013 Tyannah Lee
2013-2014 Austin White
2014-2015 Marnie Bird & Austin White
2015-2016 SR: Ashton Porter, JR: Ryan Bonfield
   
Field  MVP
2001-2002 Jimmy Rush
2005-2006 --
2006-2007  
2007-2008 Eric Barnes
2008-2009 Emily Seguin
2009-2010 Clinton Davis
2010-2011 Joel Trimble
2011-2012 Harmony Baxter
2012-2013 Alex Legault
2013-2014 Angelica Miller
2014-2015 Rachel Jones
2015-2016 SR: Josh Parker, JR: Delaney Hunter
   
Field Coach’s Award
2001-2002 Jenna Somerton
2005-2006 --
2006-2007  
2007-2008 Kevin Legoueff
2008-2009 Ella Besserer
2008-2009 Ella Besserer
Sarah Ouimette
2009-2010  
2011-2012 Marc Morais
2012-2013 Hope Baxter
2013-2014 Hope Baxter
2014-2015 Erika Tanguay & Justin Kipke
2015-2016 SR: Rachel Jones, JR: Regan Cleroux
   
Junior Badminton  MVP
2005-2006  
2006-2007  
2008-2009 Sarah Casselman
Briar Fleming
2009-2010 Deanna D’Auchapt
Mac Winterbottom
2010-2011 Shaun Kingsbury
Doug Beehler
2011-2012 Carley Atkinson/Shanel Quenneville
2012-2013 Andrew Caicco & Pat Cloutier
2013-2014 Matt McNamee
2014-2015 Melissa Workman
2015-2016 Madison Meisenheimer
   
Junior Badminton  Coach’s Award
2005-2006  
2006-2007  
2008-2009 Michelle McGillivray
2009-2010 Cole Dorma
2010-2011 Mikayla Barrett
Spencer Jonsson
2011-2012 Katie Sands/Cameron Larocque
2012-2013 Cameron Larocque
2013-2014 Rachel Howarth & Riley Howarth
2014-2015 Brady Quenneville & Noah Robichaud
2015-2016 Matt Wiggins & Joshua Parker
   
Senior Badminton  MVP
2001-2002 --
2004-2005 Alex Quenel
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Alannah Jones
2008-2009 Tim Probert
Jeff Dagg
2009-2010 Tim Probert
Jon Wilson
2010-2011 Briar Fleming
Deanna D’Auchapt
2011-2012 Deanna D’Auchapt/ Briar Flemming
2012-2013 Shawn Kingsbury & Jamie Taylor
2013-2014 Catherine Agnew & Oliver Chabot
2014-2015 Matt McNamee & Lucas Frost
2015-2016 Erika Tanguay
   
Senior Badminton  Coach’s Award
2001-2002 Chantal Quesnal
2004-2005 Brittany Lattanzio
Juliana Cronk
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Zack Beehler
2008-2009 Katie Leclair
Mattison Nicholls
2009-2010 Michelle MacGillivray
2010-2011 Michelle MacGillivray
2011-2012 Shawn Kingsbury/ Spencer Jonsson
2012-2013 Carley Atkinson & Shanelle Quenneville
2013-2014 Braedan Brown & Randilynne Urslak
2014-2015 Shanel Quenneville & Carley Atkinson
2015-2016 Melissa Workman
   
Cross Country  MVP
2001-2002 Chantal Quesnal
   
   
2004-2005 Jimmy Akana
Alysha Bonnick
2005-2006 Taylor McFadden
2006-2007  
2007-2008 Nick Weissflog
2008-2009 Shaquille Lewis
2009-2010 Spencer Mulvaney
2010-2011 Reilly Jones
2011-2012 Female: Braden Brown/ Reilly Jones /Katie Bohn / Kaitlyn Casey
Male: Gareth Kaczkowski
2012-2013 Braeden Brown & Austin White
2013-2014 Braedan Brown, Ethan Yakabuski, Justin Marques
2014-2015 Braeden Brown & Justin Marques
2015-2016 Seth Pitre, Allison Waytowich  
   
Cross Country  Coach’s Award
2001-2002 Aimee Brisebois
   
   
2004-2005 Kristy Trebinskie
Allan Hull
2005-2006 Stephanie Neville
2006-2007  
2007-2008 Bryn Savage
2008-2009 Pauliina Lammi
2009-2010 Ben Huton
2010-2011 Ethann Yakabuski
2011-2012 Female: Lucy Weissflog
Male: Ethann Yakabuski
2012-2013 Ethann Yakabuski
2013-2014 Callum Boland
2014-2015 Melissa Keating & Will van Vliet
2015-2016 Mallory Hudson, Rhys Brown
   
Tennis  MVP
2001-2002 Lee Best
2004-2005 Josh Leubbert
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Taylor Davis
2008-2009 Taylor Davis
2009-2010 Tighe Bloskie
2010-2011 Tighe Bloskie
2011-2012 Tighe Bloskie
2012-2013 Eric Thibaudeau
2013-2014 Joshua Watters
2014-2015 Joshua Watters
2015-2016 Ally Kingsbury
   
Tennis  Coach’s Award
2001-2002 Mike Paul
2004-2005 Matt McFadden
Dan Larmour
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Amanda Davis
2008-2009 Amanda Davis
2009-2010 Nick Juneau
Connor Cavanaugh
2010-2011 Eric Thibaudeau
2011-2012 Braeden Brown
2012-2013 --
2013-2014 Linsey van Koppen
2014-2015 Katie Sands
2015-2016 Dylan Peterson
   
Wrestling  MVP
1999-2000 Josee Van Grunsven
2000-2001 Tom Graham
2001-2002 Stephen Vasic
2002-2003 Alex Quesnal
2003-2004 Ben Sayah
2004-2005 Ben Sayah
2005-2006 Ben Sayah
2006-2007 Jimmy Akana
2007-2008 Nigel Sayah
2008-2009 Nigel Sayah
2009-2010 Kenneth Kaczkowski
2010-2011 Kenneth Kaczkowski
2011-2012 Kenneth Kaczkowski
2012-2013 Ethann Yakabuski
2013-2014 Gareth Kaczkowski
2014-2015 Dylan Forsyth
2015-2016 Danika Carmichael
   
Wrestling  Coach’s Award
2002-2003 Alex Quesnal
2003-2004 Luke Foster
2004-2005 Erik Labelle
2005-2006 Jimmy Akana
2006-2007 Nigel Sayah
2007-2008 Brandon Edwards
2008-2009 Isaac Muhima
2009-2010 Isaac Muhima
2010-2011 Ethann Yakabuski
2011-2012 Gareth Kaczkowski
2012-2013 William Carey
2013-2014 Danielle Laroque
2014-2015 Danika Carmichael
2015-2016 Mason Collier
   
Girls Hockey  MVP
2001-2002 Emily Olmstead
2005-2006  
2006-2007 Megan Lafave
2008-2009 Jessica Kehoe
2009-2010 Mackenzie Reid
2010-2011 Mackenzie Reid
2011-2012 --
2012-2013 Brianna McGahey
2013-2014 Laura Underhill
2014-2015 --
2015-2016 Amelia Van Vliet
   
Girls Hockey Coach’s Award
2001-2002 Elayna Hamashuk
2005-2006  
2006-2007 Jessica Kehoe
2008-2009 Mackenzie Reid
2009-2010 Chelsea Gilchrist
2010-2011 Lindsey Vergette
2011-2012 --
2012-2013 Kylan Ferrin
2013-2014 Briar McKay
2014-2015 --
2015-2016 Rhys Brown
   
Golf Team  MVP
2001-2002 Jon Bongers
2005-2006  
2006-2007  
2008-2009 Jeff Dagg
2009-2010 Tim Probert
2010-2011  
2011-2012 Eric Cornel
2012-2013 Alex Cornel
2013-2014 Connor Simmons
2014-2015 --
2015-2016 Kris Laushway
   
Golf Team Coach’s Award
2001-2002 Dustin Littau
2005-2006  
2006-2007  
2008-2009 Ben Brayman
2009-2010 Liam McTavish
2010-2011  
2011-2012 --
2012-2013 --
2013-2014 Noah McEvoy
2014-2015 --
2015-2016 Ryan Norenberg
   
Football: MVP Offence
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Spencer Mulvaney
2008-2009 Pat Jollife
2009-2010 Kenneth Kaczkowski
2010-2011 Kenneth Kaczkowski
2011-2012 --
2012-2013 --
2013-2014 Alex Legault & Spencer Clarke
2014-2015 Spencer Clarke
2015-2016 Tristan McGregor
   
Football: MVP Defence
2005-2006  
2006-2007  
2007-2008 Zachary Bennett
2008-2009 Zachary Bennett
2009-2010 Hunter Assaly
2010-2011 Kenneth Kaczkowski
2011-2012 --
2012-2013 --
2013-2014 Justin Breitjaupt
2014-2015 Noah McEvoy
2015-2016 Liam Murphy
   
Football: Special Teams
2005-2006  
2007-2008 Spencer Mulvaney
2008-2009 Spencer Mulvaney
2009-2010 Jason Hart
2010-2011 Joel Trimble
2011-2012 --
2012-2013 --
2013-2014 --
2014-2015 Hunter Wilson
2015-2016 Hunter Wilson
   
Football: Top Lineman
2005-2006  
2007-2008 Chris Scott
2008-2009 Dom Vidoni
2009-2010 William O’Neil
2010-2011 Dennis Wilson
2011-2012 --
2012-2013 --
2013-2014 --
2014-2015 Thomas Maynard
2015-2016 Josh Gilchrist
   
Football: Coach’s Award
2015-2016 Spencer Clarke
   
 
 
Boys Swimming: MVP
2015-2016 Landen Berger
   
 
Boys Swimming: Coach’s Award
2015-2016 Olivier Amiot
   
   
 
Girls Swimming: MVP
2015-2016 Theresa Allingham
   
 
Girls Swimming: Coach’s Award
2015-2016 Keana Jorgensen
   
   
 
Girls Rugby: MVP
2015-2016 Jessica Dickinson
   
   
 
Girls Rugby: Coach’s Award
2015-2016 Kyleigh Jampen
   
   
 
Skating
2013-2014 Samantha Hartry (MVP)  & Randilynne Urslak (Coach’s Award)
   
 
Baseball: MVP
2014-2015 Connor O’Callaghan
2015-2016 Tyler Manderson
   
 
 
Baseball: Coach’s Award
2014-2015 Tyler Manderson
2015-2016 Mitchell Barnes
   
 
 
Curling
2004-2005 Tim Boushel (Coach’s Award)
2005-2012 --
2012-2013 Ryan Thompson-Brown (MVP) & Reilly Lefebrve (Coach’s)
2013-2014 Nic St. George (MVP)
 
 
 
 
Skating
2013-2014 MVP: Samantha Hartry & Coach’s Award Randilynne Urslak
2014-2015 Coach’s Award: Hannah St. John
 
 
 
 
Notes:
•              The double dash (--) indicates that the award was not given in that particular year, most likely because there was no team entered
•              The Midget Boys Basketball winners in 2001-2002 were Dan Larmour (MVP) and Mike Finley (Coach’s Award)
•              The Boys Hockey winners in 2001-2002 were Kevin Laverdiere (MVP) and Shane Barnes (Coach’s Award) and The Boys Hockey winners for 2007-2008 were Antosh Wojski  (MVP) and Chris Chewback (Coach’s Award)
•              The Ball Hockey Award Winners in 2004-2005 were Mike Byrd (MVP) and Sean Wilson (Coach’s Award)
•              Between 2008-2009  and 20013-2014, we did not have a junior boys soccer team
•              The 2011-2012 Junior Girls Cross Country MVP was split among 4 runners since they combined to win the EOSSAA Junior Girls gold as a team.
•              Emily Hockey won the Archery MVP in 2013-2014
  • Jillian Simpson was the Special Olympics MVP in 2014-2015
*in 2014-2015 Abby Hodgson was the cheerleading MVP and Kayleigh Helmer won the Coach’s Award

 
 

Site Map | Privacy Policy | View "printer-friendly" page | Login   In Japanese  In Korean  En français  Auf Deutsch  In italiano   No português  En español  In Russian  
Site powered by SchoolFusion.com © 2017 - Educational website content management